Jak wybrać domenę?

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych

Chcąc stworzyć stronę internetową dla swojej firmy, stajemy przed wyborem dwóch zasadniczych kwestii: wydajnego serwera, który zapewni jej bezproblemowe funkcjonowanie oraz domeny, która będzie na nią kierowała. Czym jest domena, jak dokonać jej właściwego wyboru i jakie są koszty jej rejestracji oraz odnowienia?
Jak wybrać domenę?

Spis treści

Czym jest domena?

Najprościej mówiąc, domena to unikalny adres Twojej strony www, który wpisujesz w okno przeglądarki (np. www.magdalastudio.pl).  Ułatwia ona poruszanie się i znajdowanie treści w Internecie. Dzięki protokołowi DNS (Domain Name System) zamiast skomplikowanych adresów IP stron, możemy posługiwać się łatwymi do zapamiętania, słownymi nazwami domen. Jest to jeden z pierwszych elementów widocznych dla użytkownika naszej strony, dlatego też nazwa domeny z pewnością wpływa na wizerunek i postrzeganie Twojej firmy. Warto więc dokonać jej właściwego wyboru.

Z czego składa się domena?

Domenę tworzą unikalna nazwa oraz rozszerzenie.

1. Nazwa

Nazwę mogą tworzyć litery i cyfry, a także znak „-‘’. Dopuszcza się również zastosowanie polskich znaków (nie dotyczy to domen globalnych np. .com, .eu itd.). Twoją domeną może być np. nazwa Twojej firmy, Twoje imię i nazwisko (rozwiązanie popularne np. wśród fotografów i freelancerów) czy inne hasła kojarzone z Twoją działalnością (np. rzepyznadrukiem.pl). Do niedawna umieszczanie słów kluczowych w nazwie domeny uważane było za korzystne z punktu widzenia pozycjonowania strony – dziś jednak na SEO składa się tak wiele czynników, że nie stanowi to już aż tak istotnego czynnika rankingowego dla wyszukiwarki jak kiedyś.

2. Rozszerzenie

  • domeny narodowe – np. .pl, .de, .fr, .uk
  • domeny globalne – np. .com, .net
  • domeny funkcjonalne – .edu, . gov, .org, .biz, .info
  • domeny funkcjonalne drugiego poziomu – np. .com.pl, .net.pl, .info.pl, .biz.pl
  • domeny regionalne – np. .waw.pl, .gliwice.pl, .mazury.pl, .slask.pl

Można również spotkać domeny funkcjonalne zawierające popularne słowa kluczowe, określenia branżowe, nazwy miast itp. (np. .fitness, .bar itp.)

Jak wybrać dobrą domenę?

1. Im prostsza tym lepsza

Nazwa domeny powinna być przede wszystkim prosta, intuicyjna i łatwa do zapamiętania. Powinna również kojarzyć się z Twoją firmą – jej nazwą lub branżą czy rodzajem świadczonych usług. Unikaj stosowania polskich znaków oraz myślników – są to bowiem niestandardowe elementy, które mogą doprowadzić do błędnego wpisania adresu strony przez użytkownika, uniemożliwiając mu dotarcie do Twojej witryny. Większość osób przyzwyczajona jest do nieposługiwania się polskimi znakami w Internecie, adres z myślnikami jest natomiast trudniejszy do przedyktowania i wpisania w okno wyszukiwarki (zwłaszcza na telefonach!) Warto więc uczynić wszystko, aby maksymalnie uprościć adres swojej strony, ułatwiając jego zapamiętanie.

2. Wybór odpowiedniego rozszerzenia

Wybierając rozszerzenie dla swojej domeny (.pl, .com itd.) staniesz przed bardzo dużym i zróżnicowanym wyborem. Podobnie, jak w przypadku nazwy – tutaj również polecam wybór najbardziej intuicyjnego rozwiązania. Jeżeli zatem świadczysz usługi na rynku polskim – wybierz najpopularniejsze rozszerzenie .pl, które większość użytkowników wpisuje „z rozpędu”. Jeżeli działasz lokalnie, możesz również rozważyć wybór rozszerzenia regionalnego np. .slask.pl, .beskidy.pl itp. Jest to ciekawe i atrakcyjne cenowo rozwiązanie dla małych, lokalnych biznesów takich, jak np. spływy kajakowe, noclegi itp. Końcówka domeny charakterystyczna dla usług świadczonych za granicą to natomiast np. .com, .eu itp. Rozszerzenie wybieraj zatem stosownie do swojej działalności tak, aby uczynić domenę jak najbardziej intuicyjną dla użytkowników. Pamiętaj również, że Twój wybór wpłynie na cenę: rozszerzenia regionalne (.waw.pl, .gliwice.pl, .mazury.pl itd.) są na ogół najtańsze, natomiast rozszerzenia globalne (.com, .net, .eu) najdroższe.

Gdzie sprawdzić dostępność domeny?

Domena jest unikalnym adresem każdego użytkownika, dlatego może okazać się, że nazwa, którą wybierzesz jest już zajęta. Dostępność domen możesz sprawdzić w Krajowym Rejestrze Domen.

Gdzie zarejestrować domenę?

Podmiotem zarządzającym domenami w Polsce (w strefie .pl) jest NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Rejestracja domen odbywa się za pośrednictwem rejestratorów, których oficjalną listę znajdziesz tutaj.  Nie ma możliwości bezpośredniego nabycia domeny od NASK dla osób fizycznych czy firm. NASK ustala określone ceny domen dla rejestratorów (obecnie 50 zł za odnowienie domen .pl, 30 zł za odnowienie domen regionalnych), a Ci doliczają do niej swoją marżę. Tym sposobem za odnowienie domeny z końcówką .pl możesz zapłacić od ok. 70 zł brutto do nawet 250 zł brutto – w zależności od marży rejestratora, jakiego wybierzesz. Wybór rejestratora nie będzie miał żadnego wpływu na widoczność Twojej domeny w Internecie – jest on bowiem tylko pośrednikiem sprzedaży, a  faktyczną usługę jej utrzymania świadczy zawsze NASK. Możesz zatem w tej kwestii kierować się jedynie kryterium cenowym, wybierając najkorzystniejszą opcję.

Warto pamiętać, że domena i serwer nie muszą być zakupione w tym samym miejscu. Jest to co prawda wygodne i preferowane rozwiązanie, jednak jeżeli znajdziesz rejestratora oferującego konkurencyjną cenę za utrzymanie domeny, możesz skorzystać z takiej oferty, a następnie przekierować domenę za pomocą rekordów DNS na serwer wykupiony w innej firmie hostingowej.

Na co zwrócić uwagę wybierając rejestratora domeny?

Przede wszystkim na cenę odnowienia, gdyż to będzie rzeczywisty koszt, jaki będziesz ponosił co roku.  Warto wiedzieć, że cena, jaką płacą partnerzy NASK za rejestrację domeny .pl to 10 zł. Niektóre firmy potrafią oferować zakup domeny w pierwszym roku nawet poniżej tej kwoty, w praktyce do niej „dokładając”, aby przyciągnąć do siebie klienta. Po roku jednak często okazuje się, że kosztem takiej ,,promocji” jest obowiązek przedłużenia domeny u tego samego rejestratora, wynikający z regulaminu i to w kwocie uwzględniającej bardzo wysoką marżę. W praktyce oznacza to, że – jeżeli nie chcesz utracić swojej domeny – po roku nie będziesz mógł skorzystać z konkurencyjnej, tańszej oferty innej firmy. Będziesz jednak mógł całkowicie zrezygnować ze swojej domeny – tylko, czy tego chcesz? Warto więc dokładnie zapoznać się z regulaminami takich promocji.

Dobra wiadomość jest taka, że transfer domeny można wykonać bezproblemowo w każdej chwili po uzyskaniu kodu AuthInfo od dotychczasowego rejestratora – jest to więc proces dużo łatwiejszy niż zmiana i przeniesienie strony internetowej na inny serwer, dlatego też wybór samego dostawcy hostingowego powinien być dogłębnie przemyślany, o czym pisałam w poprzednim artykule.

Ceny domen

Poniżej przedstawiam zestawienie cen za rejestrację oraz odnowienie domeny wśród najpopularniejszych rejestratorów. Podane ceny są cenami brutto.

SeoHost

RozszerzenieRejestracjaOdnowienie
.pl12,14 zł68,88 zł
.com12,14 zł44,28 zł
.eu33,21 zł33,21 zł
.waw.pl12,14 zł44,28 zł
Źródło: https://seohost.pl/cennik-domen

The Camels

RozszerzenieRejestracjaOdnowienie
.pl12,18 zł109,47 zł
.com109,47 zł109,47 zł
.eu35,67 zł109,47 zł
.waw.pl12,18 zł72,57 zł
Źródło: https://thecamels.org/domeny/

LH

RozszerzenieRejestracjaOdnowienie
.pl11,07 zł121,77 zł
.com60,27 zł121,77  zł
.eu11,07 zł84,87 zł
.waw.pl6,15 zł84,87 zł
Źródło: https://www.lh.pl/domeny

dHosting

RozszerzenieRejestracjaOdnowienie
.pl12,18 zł134,07 zł
.com61,38 zł121,77  zł
.eu24,48 zł121,77 zł
.waw.pl12,18 zł97,17 zł
Źródło: https://dhosting.pl/domeny/pelny-cennik.html

Cyber_Folks

RozszerzenieRejestracjaOdnowienie
.pl12,18 zł158,67 zł
.com72,57 zł158,67 zł
.eu35,67 zł158,67 zł
.waw.pl12,18 zł158,67 zł
Źródło: https://cyberfolks.pl/domeny-cennik/

Home.pl

RozszerzenieRejestracjaOdnowienie
.pl6,14 zł178,35 zł
.com61,50 zł172,20 zł
.eu147,60 zł172,20 zł
.waw.pl6,14 zł178,35 zł
Źródło: https://home.pl/cennik/

Nazwa.pl

RozszerzenieRejestracjaOdnowienie
.pl12,30 zł246 zł
.com49,20 zł246 zł
.eu12,30 zł246 zł
.waw.pl12,30 zł246 zł
Źródło: https://www.nazwa.pl/cennik/cennik-domen/

Aby nie przepłacać niepotrzebnie za domenę, warto przeanalizować ceny jej odnowienia u różnych rejestratorów. Różnica w cenach w tym przypadku wynika bowiem jedynie z wysokości narzucanej marży i w żaden sposób  nie wpływa na widoczność Twojej strony w Internecie.

Co się stanie, jeśli nie przedłużysz domeny w terminie?

Twoja strona www i poczta e-mail przestaną działać, a domena przejdzie w tzw. okres kwarantanny, której długość uzależniona będzie od jej rodzaju rozszerzenia (.pl, .com itd.). Kwarantanna dla domeny krajowej .pl trwa 30 dni, dla domeny globalnej 40 dni. W tym czasie będziesz mógł ją jeszcze przywrócić i odnowić, kontaktując się ze swoim rejestratorem. W niektórych firmach pobierana jest dodatkowa opłata za przedłużenie domeny po terminie. Jeżeli przegapisz okres kwarantanny – domena przejdzie do puli wolnej i będzie mogła zostać ponownie zarejestrowana przez każdego.

Picture of dr Magdalena Kowalczyk

dr Magdalena Kowalczyk

Doktor nauk o kulturze fizycznej o szerokich zainteresowaniach związanych ze sportem, marketingiem i reklamą. Obecnie freelancer, webmaster, założycielka Magdali Studio.

O mnie

Tworzę profesjonalne strony internetowe i materiały promocyjne dla firm. Na swoim blogu publikuję artykuły dla przedsiębiorców związane z reklamą i marketingiem oraz tworzeniem i administrowaniem stron www.

Ostatnie wpisy

Obserwuj mnie

Strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. W każdym momencie możesz dokonać zmian ustawień w swojej przeglądarce.