Elementor – wiodący page builder na świecie

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych

Elementor to potężne narzędzie, dające praktycznie nieograniczone możliwości tworzenia witryn internetowych – od prostych stron wizytówkowych i e - sklepów, po rozbudowane strony www. Powstał z myślą o wyeliminowaniu potrzeby posługiwania się kodem HTML i CSS, aby umożliwić zarządzanie swoją witryną każdemu. Pozwala w szybki i nieskomplikowany sposób przekształcić naszą wizję w pełni funkcjonalną stronę www. Dzięki niemu stajemy się niezależni od gotowych motywów WordPressa, które często użytkownikom nieposiadającym specjalistycznej wiedzy programistycznej znacząco ograniczają możliwości zaawansowanej edycji. Razem z CMS WordPress tworzą niezwykły duet! Jeżeli zależy Ci więc na unikalnym, nieszablonowym wyglądzie Twojej strony, która wyróżni Cię na tle konkurencji i nie pochłonie przy tym astronomicznego budżetu – warto poznać Elementora bliżej.
Elementor

Spis treści

Czym jest Elementor?

Elementor to kreator do tworzenia stron internetowych dostępny w repozytorium WordPressa. Obecnie posiada on ponad 5 milionów aktywnych instalacji, co czyni go światowym liderem wśród narzędzi tego typu. Z Elementora można korzystać za darmo, co często okazuje się opcją wystarczającą, ponieważ nawet w wersji darmowej udostępnia on mnóstwo ciekawych funkcjonalności. Dopiero wersja płatna (Elementor Pro) jednak uwidocznia pełen potencjał tej wtyczki, która daje ogromne możliwości indywidualnego kreowania każdego aspektu wizualnego Twojej strony, w tym tworzenia niestandardowych układów, nagłówka strony, stopki, szablonów artykułów publikowanych na blogu itd. Wersja Pro dostarcza dodatkowo takie narzędzia, jak WooCommerce Builder, umożliwiający kompleksowe tworzenie sklepów internetowych, dostęp do zbioru ponad 300 profesjonalnych szablonów oraz zintegrowany theme builder, dzięki któremu tworzenie poszczególnych elementów strony staje się jeszcze łatwiejsze. Co ważne Elementor jest również kompatybilny z większością motywów dla WordPressa, a jego zaawansowane funkcjonalności pozwalają zredukować ilość wtyczek instalowanych na Twojej stronie, co korzystnie wpływa na jej wydajność. W przeciwieństwie do kreatorów stron typu Wix, nie narzuca on żadnych ograniczeń ani wymogów, a wyłącznym właścicielem swojej strony jesteś Ty.

Jak działa Elementor?

Zasada działania jest bardzo intuicyjna: wystarczy wybrać element i wstawić go w określone miejsce na zasadzie drag and drop (ciągnij – upuść). Brzmi prosto, ale czy rzeczywiście tak jest w praktyce? Elementor z założenia nie jest narzędziem skomplikowanym. Podobnie jednak, jak w przypadku samego WordPressa – wymaga dogłębnego poznania. Praca z nim nie polega tylko na wybraniu i wstawieniu danego widgetu z dostępnej listy. Kluczową umiejętnością jest jego właściwie umiejscowienie, poprzez wykorzystanie marginesów, nadanie mu odpowiedniego wyglądu (dobór typografii, koloru i zachowania tła, zdjęcia, gradientu, filmu), efektu ruchu, sprawne posługiwanie się kolumnami, sekcjami itd.  Z pewnością nie należy się spodziewać, że po pierwszej instalacji i uruchomieniu od razu stworzymy stronę internetową naszych marzeń. Na to potrzeba będzie czasu i doświadczenia, jednak z pewnością dużo mniej, niż w przypadku nauki kodowania.  Przy odrobinie wytrwałości i determinacji można uzyskać natomiast genialne efekty!

Jeżeli zdecydujesz się powierzyć stworzenie swojej witryny internetowej profesjonaliście – dzięki zastosowaniu Elementora zyskasz możliwość bardzo prostej i intuicyjnej edycji treści oraz mediów na stronie. Będziesz potrafił to zrobić od razu po krótkim instruktarzu, bez wielogodzinnego zagłębiania się w zaawansowane opcje tego narzędzia. To bardzo ważne szczególnie w przypadku stron, które będą regularnie aktualizowane (np. blog, sklep internetowy, strona z portfolio itp.) Działania, które do niedawna wymagały pracy kilku specjalistów, teraz będziesz mógł wykonać samodzielnie.

Jakie możliwości daje Elementor?

Ponad 5 milionów aktywnych instalacji nie bierze się znikąd. Elementor cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem osób tworzących strony internetowe i umacnia swoją pozycję światowego lidera wśród page builder’ów. Jest stale rozwijany i optymalizowany, aby zapewnić najwyższą jakość budowanych na nim stron www. Szczegółowe porównanie funkcjonalności Elementora w wersji darmowej oraz płatnej znajdziesz na stronie producenta.

Za co Elementor jest uwielbiany przez swoich użytkowników i co oferuje?

1. Prosty interfejs w języku polskim z funkcją pracy w czasie rzeczywistym, która umożliwia stały podgląd na wygląd strony.

2. Szczegółowa edycja, dzięki której możesz dostosowywać poszczególne elementy strony do swoich potrzeb.

3. Zaawansowane funkcjonalności (niektóre dostępne także w wersji darmowej), które pomogą zredukować ilość instalowanych wtyczek na Twojej stronie (m.in. zaawansowane formularze, Popup Builder).

4. Całkowite uniezależnienie od motywów WordPressa – możliwość tworzenia własnego layout’u strony.

5. Pełna responsywność – łatwe dostosowywanie wyglądu strony do urządzeń mobilnych wraz z możliwością ukrywania elementów niepasujących do danej rozdzielczości ekranu.

6. Częste aktualizacje rozbudowujące i optymalizujące działanie kreatora.

7. WooCommerce Builder – umożliwiający tworzenie profesjonalnych sklepów internetowych (m.in. łatwe dodawanie nowych produktów, efektowne prezentowanie oferowanych towarów, projektowanie koszyka zamówień itd.).

8. Bogata baza gotowych szablonów, obejmujących poszczególne sekcje, a nawet całe strony – wszystko to posortowane tematycznie.

9. Liczne integracje m.in. z MailChimp, GetResponse, WooCommerce, Yoast SEO, Rank Math, YouTube, Google Maps, reCAPTCHA.

10. Zaawansowane wsparcie techniczne i duża społeczność, gwarantujące szybkie rozwiązywanie problemów.

11. Wersja darmowa – Elementor umożliwia przetestowanie swojego działania dzięki darmowej wersji, która umożliwia wzbogacenie strony www o ciekawe funkcjonalności.

Co mówią o Elementorze?

Elementor jest doceniany przez większość użytkowników za intuicyjną obsługę oraz możliwości, jakie oferuje. Jednak pomimo wielu niekwestionowanych zalet, posiada on również grono swoich zagorzałych przeciwników. Wśród nich znajdują się najczęściej programiści, którzy wskazują na fakt, że generuje on większe ilości kodu niż tworzona od postaw strona www. Pojawiają się również głosy, że może on wpływać na zmniejszenie wydajności strony oraz SEO. Nic dziwnego – Elementor stanowi pewnego rodzaju alternatywę dla ich działalności i umożliwia stworzenie profesjonalnej, nieszablonowej strony www nawet osobie nieposiadającej umiejętności kodowania. Znacząco przyspiesza również proces jej powstawania, a tym samym wyraźnie zmniejsza koszty i sprawia, że rynek ten staje się bardziej konkurencyjny. Ile więc prawdy w negatywnych opiniach na temat Elementora?

1. Więcej kodu

Elementor na pewno generuje większe ilości kodu podczas tworzenia strony niż programista „ręcznie” ją budujący, co jest naturalną konsekwencją wygody, jaką oferuje. Każda aktualizacja jednak znacząco optymalizuje ten aspekt, dzięki czemu powstające strony są coraz „lżejsze” i bardziej wydajne, a kod znacząco „odchudzony”.

2. SEO

Elementor współdziała z najpopularniejszymi wtyczkami SEO:  Yoast SEO i Rank Math. Optymalizacji można dokonywać bezpośrednio w kreatorze, gdzie uzyskujemy dostęp do wszystkich niezbędnych funkcjonalności.

3. Szybkość strony

Na szybkość strony wpływa wiele czynników, m.in. odpowiedni hosting, motyw, ilość i jakość zainstalowanych wtyczek, optymalizacja grafik, ilość kodu. Nie można zatem obarczać Elementora bezpośrednią winą za powolne działanie strony. Jest to bowiem wypadkowa kilku różnych czynników. Przy zachowaniu zasad dobrej praktyki Elementor umożliwia stworzenie profesjonalnej, funkcjonalnej i płynnie działającej strony internetowej.

Czy warto korzystać z Elementora?

Przede wszystkim musisz zastanowić się nad tym, czego oczekujesz. Jeżeli dysponujesz znacznymi funduszami i chcesz stworzyć rozbudowany serwis internetowy z bardzo zaawansowanymi funkcjonalnościami – z pewnością wybór usług doświadczonego programisty okaże się trafny. Potrzebę posiadania funkcjonalnej, nieszablonowej strony www, która zaprezentuje profesjonalnie Twoją firmę lub sklep internetowy w zupełności zaspokoi natomiast Elementor.  Często korzystają z niego także agencje kreatywne, aby usprawnić proces tworzenia stron www oraz umożliwić swoim klientom prosty sposób zarządzania witryną.

Podsumowanie

Elementor jest niezwykłym narzędziem pozwalającym na budowanie profesjonalnych witryn internetowym także osobom bez wiedzy programistycznej. Ułatwia i przyspiesza pracę, zmniejsza koszty, umożliwia prostą edycję, przełamuje barierę znajomości kodowania jako elementu niezbędnego do tworzenia stron www. Daje niemal nieograniczone możliwości, jeśli znajdzie się w rękach kompetentnej osoby, która wie, jak właściwie go wykorzystać.  Na koniec pozostaje więc tylko wybór właściwego wykonawcy.

Picture of dr Magdalena Kowalczyk

dr Magdalena Kowalczyk

Doktor nauk o kulturze fizycznej o szerokich zainteresowaniach związanych ze sportem, marketingiem i reklamą. Obecnie freelancer, webmaster, założycielka Magdali Studio.

O mnie

Tworzę profesjonalne strony internetowe i materiały promocyjne dla firm. Na swoim blogu publikuję artykuły dla przedsiębiorców związane z reklamą i marketingiem oraz tworzeniem i administrowaniem stron www.

Ostatnie wpisy

Obserwuj mnie

Strona korzysta z plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. W każdym momencie możesz dokonać zmian ustawień w swojej przeglądarce.